معامله در بازار جهانی با استفاده از استراتژی مارتینگل

آیا به استراتژی ای که ۱۰۰% سودده باشد علاقه مند هستید؟ جالب اینجاست که چنین استراتژی ای وجود دارد و ظهور آن به قرن ۱۸ میلادی بر میگردد، استراتژی مارتینگل به تئوری احتمالات بر می گردد و اگر به اندازه کافی در حساب خود سرمایه داشته باشید یک استراتژی ۱۰۰% سودده است.

مشکل اساسی این استراتژی این است که برای رسیدن به سود صد در صدی نیاز به مقدار زیادی پول دارید، در بعضی حالات باید بی نهایت پول داشته باشید.

استراتژی ماتینگل به تئوری “بازگشت به میانگین” بر می گردد، در این استراتژی بدون مقدار قابل توجهی سرمایه برای رسیدن به نتایج مثبت، مجبور می شوید معاملات ضررده را بپذیرید که می تواند شما را بر شکسته کنید، همچنین مهم است که بدانید در این استراتژی میزان ریسک شما ممکن است بسیار بیشتر از پتانسیل سوددهی شما باشد، علی رغم این مشکلات راههایی وجود دارد که این استراتژی را بهبود دهیم و احتمال موفقیت را افزایش دهیم.

استراتژی مارتینگل چیست؟

این استراتژی توسط ریاضی دان فرانسوی “پل پییر ولی” در قرن هجدهم مشهور شد، مارتینگل در ابتدا یک شیوه شرط بندی بر اساس دو برابر کردن میزان شرط بود. ریاضی دان آمریکایی “جوزف لئو دوپ” کار بر روی استراتژی مارتینگل را ادامه داد، او به دنبال ثابت کردن این موضوع بود که این استراتژی نمی تواند ۱۰۰% سود ده باشد.

روش این استراتژی به این صورت است که سرمایه گذاری اولیه در صورت ضرر کردن دوبرابر می شود، اگر به تعداد کافی این کار را ادامه دهیم، یک معامله سودده می تواند تمام ضرر ها را پوشش دهد.

برای بهتر درک کردن استراتژی مارتینگل، مثالی را مطرح می کنیم، فرض کنید ما در مسابقه ای شرکت می کنیم که ۱ دلار  در آن سرمایه گذاری کردیم، مسابقه شامل پرتاب یک سکه می باشد، در صورتی که شیر بیاید ۱ دلار می بریم و در صورت خط آمدن ۱ دلار خواهیم باخت. احتمال شیر آمدن و خط آمدن برابر است، هر پرتاب سکه یک متغیر تصادفی مستقل می باشد زیرا به پرتاب قبلی ارتباطی ندارد؛ اگر برای هر پرتاب میزان سرمایه گذاری خود را دو برابر کنیم، سرانجام با یک برد تمام باخت ها جبران می شود و ۱ دلار سود بدست می آید.

مثال استفاده از استراتژی مارتینگل در عمل

حال فرض کنید ما با سرمایه ۱۰ دلار شروع به انجام این مسابقه می کنیم و در ابتدا ۱ دلار در آن سرمایه گذاری میکنیم، اگر بازی اول را ببریم ۱ دلار سود می کنیم و به مجموع ۱۱ دلار می رسیم، برای نوبت دوم دوباره ۱ دلار سرمایه گذاری می کنیم، فرض کنید این بازی را ببازیم، اینبار سرمایه ما ۱۰ دلار خواهد شد و در مسابقه سوم اینبار ۲ دلار سرمایه گذاری می کنیم، فرض کنیم دوباره بازی را ببازیم، سرمایه ما ۸ دلار خواهد شد، در مرتبه چهارم ۴ دلار سرمایه گذاریم می کنیم و این بازی را می بریم، مجموع سرمایه گذاری ما به ۱۲ دلار خواهد رسید.

سرمایه گذاری بر
روی
میزان سرمایه گذاری نتیجه مسابقه سود/ضرر میزان سرمایه
شیر آمدن ۱ شیر ۱ ۱۱
شیر آمدن ۱ خط ۱- ۱۰
شیر آمدن ۲ خط ۲- ۸
شیر آمدن ۴ شیر ۴ ۱۲

حال اگر هر ۴ بار پرتاب سکه خط بیاید و مسابقه را ببازیم، چه اتفاقی می افتد؟

سرمایه گذاری بر
روی
میزان سرمایه گذاری نتیجه مسابقه سود/ضرر میزان سرمایه
شیر آمدن ۱ خط ۱- ۹
شیر آمدن ۲ خط ۲- ۷
شیر آمدن ۴ خط ۴- ۳
شیر آمدن ۳ خط ۳- ۰

همانطور که می بینید سرمایه ما بعد از ۴ بار اجرای استزاتژی و شکست پیاپی صفر خواهد شد،

استفاده از مارتینگل در معامله گری

ممکن است گمان کنید زنجیره پشت سر هم ضررها نظیر آنچه در بالا مثال زدیم بسیار نامحتمل یا بد شانسی است، اما در معامله گری، ارزها معمولا یک روند را دنبال می کنند و روند می تواند زمان زیادی ادامه پیدا کند، روند دوست ماست تا زمانیکه پایان یابد، اما نکته کلیدی در مورد استراتژی مارتینگل زمانی که ما با یک روند سر و کار داریم این است که با افزایش حجم معامله ما باید میانگین قیمت ورود را کاهش دهیم، به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید در جفت ارز EURUSD در قیمت ۱٫۲۶۵ یک پوزیشن با حجم ۱ لات می گیریم، سپس قیمت کاهش می یابد و ما یک پوزیشن ۲ لاتی در قیمت ۱٫۲۶۳ می گیریم، دقیت کنید که در اینجا تنها نیاز داریم قیمت تا سطح ۱٫۲۶۴ بالا بیاید تا ما به سطح صفر برسیم، اگر قیمت تا ۱٫۲۶۱۰ پایین بیاید و ما ۴ لات دیگر پوزیشن بگیریم تنها نیاز است تا قیمت تا سطح ۱٫۲۶۲۵ بالا بیاید تا ما به سطح صفر برسیم.

EURUSD لات قیمت سطح سفر مجموع ضرر فاصله تا قیمت صفر
۱٫۲۶۵۰ ۱ ۱٫۲۶۵ ۰ دلار ۰ پیپ
۱٫۲۶۳۰ ۲ ۱٫۲۶۴ ۲۰۰- دلار ۱۰ پیپ
۱٫۲۶۱۰ ۴ ۱٫۲۶۲۵ ۶۰۰- دلار ۱۵ پیپ
۱٫۲۵۹۰ ۸ ۱٫۲۶۰۵ ۱۴۰۰- دلار ۱۷ پیپ
۱٫۲۵۷۰ ۱۶ ۱٫۲۵۸۸ ۳۰۰۰- دلار ۱۸ پیپ
۱٫۲۵۵۰ ۳۲ ۱٫۲۵۶۹ ۶۲۰۰- دلار ۱۹پیپ

چرا این استراتژی در بازار ارز بهتر کار می کند

یکی از دلایلی که این استراتژی در بازار ارز بسیار محبوب است این است که قیمت ارز بر خلاف سهاک هیچگاه صفر نمی شود. اگرچه شرکتها می توانند به راحتی ورشکسته شوند، کشورها ورشکسته نمی شوند و حتی اگر قیمت ارزی کاهش چشمگیر پیدا کند، قیمت ارز به ندرت به صفر می رسد.

در نهایت همان اندازه که این استراتژی می تواند برای بعضی از تریدرها جذاب باشد به همان اندازه باید با شناخت از بازار و احتیاط آن را اجرا کرد،